Kini nga sabaw nga sabor, nga gihimo uban sa yellow nga summer squash, mahimo usab nga gamiton sa zucchini. Gamita ang usa ka dalag nga crookneck o tusok nga liog kalabasa sa kini nga resipe, o mahitungod sa bisan unsa nga matang sa summer squash.
Unsa ang Imong Gikinahanglan
- 1 1/2 ka kilo nga yellow nga kalabasa sa ting-init
- 2 ka kutsara nga mantikilya
- 1 medium sibuyas, hiniwa
- 1/4 nga lemon, ginunting, binhi nga gikuha
- 1/4 nga harina sa tasa
- 6 ka tasang manok sabaw o sabaw sa utanon
- 1 ka asin nga asin
- 1/4 ka kutsaritang puti nga pepper
- 3 ngadto sa 4 grinds sa fresh nutmeg o dash sa ground nutmeg
- 1 tasa nga bug-at nga cream
Unsaon sa Paghimo Niini
- Hugasi ug guntinga ang kalabasa sa ting-init. Paghiwa, pagreserba 8 kaayo nga nipis nga mga hiwa alang sa garnish, kon gusto.
- Sa usa ka dako nga saucepan, matunaw ang mantekilya; hinay-hinay saute sibuyas ug lemon hangtud nga ang sibuyas mao ang translucent. Isablig sa harina ug magluto hinay-hinay, stirring, hangtud nga ang harina masuhop. Idugang ang sabaw sa manok, dayon hinugasan nga kalabasa, asin ug paminta. Simmer sa 1 ka oras.
- Ang lunsay nga sabaw sa blender o food processor . Pagdugang sa nutmeg.
- Ibutang ang putli nga sabaw balik sa saucepan. Pag-agos sa cream ug magluto sa ubos nga kainit hangtud init. Ayaw tugoti ang sabaw nga lutoon.
- Idonar ang sabaw uban ang gitipig nga mga tipik nga kalabasa o kiskisan ang keso sa Parmesan, kon gusto. O, garnish uban sa usa ka gamay nga tinadtad parsley, Bacon, o chives.
| Mga Giya sa Nutrisyon (matag pag-alagad) | |
|---|---|
| Mga kaloriya | 216 |
| Total Fat | 16 g |
| Tulas nga Tambok | 9 g |
| Unsaturated Fat | 4 g |
| Cholesterol | 41 mg |
| Sodium | 725 mg |
| Carbohydrates | 15 g |
| Pagkaon sa Fiber | 2 g |
| Protein | 5 g |