Ang Kajmak usa ka sariwa, unripened o "bag-ong" keso nga gikan sa unpasteurized, unhomogenized nga gatas.
Kasagaran kini gihatagan og pan nga usa ka appetizer ( lepinja sa kajmakom ), apan ingon man sa usa ka condiment nga natunaw sa Balkan nga bersyon sa usa ka hamburger patty ( pljeskavica sa kajmakom ), ingon man usab sa simmered sa karne sa karne (ribic u kajmaku), o gitipak sa pita nga tinapay nga may sevapcici sausages .
Kung nahibilin, ang gulang nga kajmak adunay mas lig-on nga lami ug yellow nga kolor, ug gikinahanglan alang sa pastry (pita) nga gibanica.
Unsa ang Imong Gikinahanglan
- 2 ka quarts nga dili pa pasteurisado, unhomogenized (hilaw) nga baka o karnero nga gatas
- 1 ka asin nga asin
Unsaon sa Paghimo Niini
- Sa usa ka medium nga saucepan, dad-a ang gatas sa usa ka rolling hubag. Pilia ang kainit ug pabugnawon ang bug-os nga walay pagpalihok (4 ngadto sa 5 ka oras). Pilia ang cream nga natipon sa ibabaw ug sa refrigerate.
- Usba ang proseso sa pagpabukal ug pagpabugnaw sa makadaghang higayon, pag-skimming sa cream ug idugang kini sa usa ka sudlanan sa refrigerator. Idugang ang asin ug isagol ang maayo. Tipigi sa usa ka sudlanan sa hangin nga nalimpiyo sulod sa 2 ka semana.
Mubo nga sulat: Ang tradisyonal nga kajmak gihimo pinaagi sa pagpabukal sa hilaw nga baka o karnero ug gibutang kini sa lapad, mabaw nga mga panaksan nga nailhan nga karlice. Ingon nga ang gatas cooled, ang cream mibangon sa ibabaw ug nag-umol sa usa ka nipis nga layer sa ibabaw sa ibabaw, nga skimmed ug gibutang sa salted mga sapaw sa usa ka gamay nga kahoy nga tub nga gitawag og cabrica. Ang pag-init ug skimming nga pamaagi gisubli sa daghan nga mga panahon hangtud nga ang tub puno.
| Mga Giya sa Nutrisyon (matag pag-alagad) | |
|---|---|
| Mga kaloriya | 51 |
| Total Fat | 3 g |
| Tulas nga Tambok | 2 g |
| Unsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 8 mg |
| Sodium | 35 mg |
| Carbohydrates | 4 g |
| Pagkaon sa Fiber | 0 g |
| Protein | 3 g |