Ang Piperade, usa ka sarsa nga tam-is nga kamatis nga gikan sa rehiyon sa Basque sa Pransiya mahimong gamiton nga stewing ingredient o garnish sa usa ka nahuman nga plato. Kini nga resipe migamit sa usa ka gamay kaayo nga gidaghanon sa granulated asukal mellow out sa mahait nga tang sa mga kamatis ug sili.
Unsa ang Imong Gikinahanglan
- 2 ka kutsara
- dugang nga ulay nga lana sa oliba
- 1 dako nga sibuyas sa sibilisasyon, tinadtad
- 1 green bell pepper, binhi ug tinadtad
- 1 pula nga kampana nga paminta, binhi ug tinadtad
- 2 Anaheim nga sili, binhi ug pino nga tinadtad
- 2 ka cloves nga ahos, nahugno ug maayong pagkaluto
- 1/2 ka asin nga asin
- 1/4 ka kutsarita
- matahum nga paprika
- 1/8 ka kutsarita nga yuta itom nga pepper
- 1/4 ka kutsara nga granulated sugar
- 1 15-ounce mahimong humok dughan nga mga dice
Unsaon sa Paghimo Niini
- Pag-init sa lana sa oliba sa usa ka dako nga panagang sa kainit sa kainit.
- Ibutang ang sibuyas, sili, ahos, asin, paprika, itom nga pepper, ug asukar, usahay hinay-hinay, sulod sa 10 ka minutos, hangtud nga maluto ang mga utanon.
- Idugang ang mga kamatis ngadto sa lutoon nga mga utanon ug simmer ang sagol, nga gibuksan, sulod sa 15 ka minutos, hangtud nga ang kadaghanan sa mga likido nga nahubas ug ang panit mikatap.
| Mga Giya sa Nutrisyon (matag pag-alagad) | |
|---|---|
| Mga kaloriya | 68 |
| Total Fat | 3 g |
| Tulas nga Tambok | 0 g |
| Unsaturated Fat | 2 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 6 mg |
| Carbohydrates | 10 g |
| Pagkaon sa Fiber | 2 g |
| Protein | 2 g |