Ang Tahdig usa ka pan nga kan-on sa Persia nga labing lamian! Gihugpong ang humay nga nakit-an sa ubos sa pan human sa mga cook sa humay. Ginaalagaran kini nga mag-inusara o may mga lindog ug uban pang mga plato.
Alang niini nga resipe, gusto ko nga gamiton ang bugas nga bugas aron magluto sa bugas - sundon ang mga instrumento sa tiggama kung unsaon pagluto ang bugas. Ang uban nagkalainlain sa gidaghanon sa tubig o humay nga gamiton. Hinuon, mahimo ka nga magluto og bugas sa panyo . Ganahan ko kon giunsa sa bugas ang nakabulag sa bapor.
Unsa ang Imong Gikinahanglan
- 2 ka pan nga wala kaon nga bugas ( basmati, jasmine, o puti - imong pinili)
- 4 ka tasang tubig
- 1/2 ka asin nga asin
- 3 ka kutsara
- lana sa oliba o unsalted butter
Unsaon sa Paghimo Niini
- Gabuni ang humay ug tubig sa usa ka saucepan ug dad-a sa usa ka hubag. Bawasan ang kainit sa medium-low, idugang ang asin ug pagpalihok. Pagtabon ug pagtugot sa simmer sulod sa 20 minutos o hangtud nga ang bugas nahuman.
- Sa usa ka frying o saute pan, init sa lana sa oliba sa medium kainit. Siguroha ang pagsul-ob sa mga kilid ug sa ubos sa kalaha. Idugang ang lutuin nga humay ug "mash" kini sa usa ka kutsara nga ipatapik kini, siguroha nga kini parehas nga pagkatag sa tibuok nga kalaha. Tabuni ug magluto sulod sa mga 15-20 ka minuto sa kainit nga kainit o hangtud nga madungog nimo kini nga liki ug sizzle.
- Sa higayon nga mahuman na ang bugas, kuhaa ang pagtabon ug pag-ayo paliton ang bugason ngadto sa paghugas sa pinggan, mao nga ang panit nga humay anaa sa ibabaw. Ang bugas kinahanglan nga adunay usa ka baga nga layer sa brown, crispy nga bugas. Pag-alagad dayon.
| Mga Giya sa Nutrisyon (matag pag-alagad) | |
|---|---|
| Mga kaloriya | 1273 |
| Total Fat | 47 g |
| Tulas nga Tambok | 7 g |
| Unsaturated Fat | 32 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 30 mg |
| Carbohydrates | 193 g |
| Pagkaon sa Fiber | 10 g |
| Protein | 19 g |