Ang Metropolitan tingog ug morag usa ka classic cocktail, usa ka tigulang sama sa Manhattan o Martinez , ug kini sagad nga gitawag nga Brandy Manhattan o usa ka Harvard, bisan pa nga ang mga lagmit nga wala sa syrup.
Ang usa ka resibo sa Metropolitan makita sa 1935 Ang Old Waldorf-Astoria Bar Book , apan kini nagtawag sa 2/3 nga Manhattan bitters (obsolete, posibleng susama sa Amer Picon ) ug 1/3 vermouth. Samtang ingon kadto sa usa ka makapaikag nga panagtapok, ang labi ka komon nga resipe sa brandy natala sa tuig 1900.
Adunay ubang mga cocktail nga gikuha ang ngalan nga "Metropolitan." Tingali ang labing popular mao ang usa nga binuhat sa Absolut Kurant Vodka, cranberry ug lime juices, ug (usahay) triple sec. Kini susama kaayo sa usa ka Cosmopolitan ug gibuhat sa panahon sa 1990 sa New York City.
Unsa ang Imong Gikinahanglan
- 2 ka ons brandy
- 1 onsa nga matam-is nga vermouth
- 1/2 ka kutsara nga simple nga syrup
- 2 dashes Angostura bitters
Unsaon sa Paghimo Niini
- Ibubo ang mga ingrediente ngadto sa usa ka cocktail shaker nga adunay ice cubes.
- Pag-uyog pag-ayo.
- Pagtanum ngadto sa usa ka chilled cocktail nga bildo.
Unsa ka Lig-on ang Metropolitan?
Ang mga ilimnon sama sa Metropolitan mahimong lig-on kaayo. Nakita nato kini sa alcohol-only Manhattan, nga makapangulo sa 30% ABV. Bisan kita makadugang sa usa ka gamay nga kantidad sa yano nga syrup sa niini nga resipe, kini dili makatabang sa daghan.
Ang kasagaran sa Metropolitan adunay gihapon nga alkohol nga sulod sa mga 29% ABV (78 nga pamatuod).
Kini nga potency mao ang tukma nganong ang mga ilimnon nga sama niini mao ang 3-onsa nga mga pagkaon.
| Mga Giya sa Nutrisyon (matag pag-alagad) | |
|---|---|
| Mga kaloriya | 182 |
| Total Fat | 0 g |
| Tulas nga Tambok | 0 g |
| Unsaturated Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 4 mg |
| Carbohydrates | 3 g |
| Pagkaon sa Fiber | 0 g |
| Protein | 0 g |