Sa dugay na nga panahon, ang mga porridges gihimo lamang sa mga lugas sa ilang kaugalingon, apan niining mga panahona, ang ground version sa mga lugas sama sa barley, sago ug mga oats dali ug dali nga magamit aron makahimo og porridge. Ang gipasabut usab niini mao nga ang gihatag nga ang mga lugas karon gibutang na, ang oras sa pagluto nagkunhod pag-ayo. Usa sa mga rason nga ang mga tawo wala gayud ganahi nga maghimo sa sebada nga porridge tungod sa gidugayon sa panahon nga gikinahanglan alang sa lugas aron magluto. Dili na. Ang barley porridge sa yuta magluto dayon. Bisan pa, kini nga resipe naggamit sa tibuok nga sebada.
Unsa ang Imong Gikinahanglan
- 1/2 nga tasa tibuok cebada
- 4 1/2 ka tasang tubig, gibahin
- 1 (3-pulgada)
- cinnamon stick
- Asukar ug gatas sa pagtilaw
Unsaon sa Paghimo Niini
Magbabad sa sebada sa 3/4 nga tasa nga tubig sulod sa usa ka oras.
Sa katapusan sa oras, idugang ang nahibilin nga 3 1/2 nga mga tasa sa tubig ngadto sa usa ka saucepan uban sa cinnamon stick, tabuni ang kolon ug dad-a sa usa ka hubag.
Idugang ang matumog na sebada ingon man ang humok nga likido ngadto sa nagbukal nga tubig ug magluto sa kainit nga kainit sulod sa 30 minutos o hangtud nga ang sebada humokon.
Kuhaa ang kolon gikan sa kainit ug patam-is ang asukar ug gatas sa pagtilaw, pagkutaw hangtud nga hingpit nga ilakip.
| Mga Giya sa Nutrisyon (matag pag-alagad) | |
|---|---|
| Mga kaloriya | 116 |
| Total Fat | 1 g |
| Tulas nga Tambok | 0 g |
| Unsaturated Fat | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 11 mg |
| Carbohydrates | 25 g |
| Pagkaon sa Fiber | 7 g |
| Protein | 4 g |