Sa Northern Ireland brown soda nga tinapay nailhan nga wheaten nga tinapay, sa habagatan, ang tinapay nga soda adunay mga puti nga harina.
Ang Irish nga harina humok kaayo ug lisud alang sa pagpatubo og lebadura-mga tinapay nga may lebadura, busa ang pagpalambo sa pan nga gamit ang baking soda.
Ang tinapay sa soda sa tradisyonal nga pagluto sa usa ka mainit nga cast-iron griddle sa usa ka bukas nga sunog nga kalayo. Ang lugas nga tinapay nga soda lutoon sa usa ka lingin nga may usa ka indentation nga nagtimaan sa kwarto; ang matag tulo ka bulan kung maputol, mainiton ug mainiton ang gitawag nga farl.
Karon, ang tinapay nga giluto sa hudno nga adunay makanunayon nga mga resulta, bisan pa ang mahinungdanon nga kamot nga kamot.
Unsa ang Imong Gikinahanglan
- 500g 1 lb 2 oz nga harina sa trigo
- 1 ½ tsp asin
- 1 ½ tsp nga bikarbonate sa soda
- 500ml / 18 fl o buttermilk
Unsaon sa Paghimo Niini
Init ang hurno sa 200 ° C / 400 ° F / Gas 6
- Sa usa ka dako nga panaksan, isagol ang harina, asin, ug ang bikerbonate sa soda. Idugang ang buttermilk ug pagpalihok aron maporma ang usa ka loose loose.
- Kahayag nga abug ang trabaho nga nahimutang sa harina ug ibutang ang minasa. Pag-ayo sa minasa nga hinayhinay hangtud nga hapsay.
- Himoa ang minasa ngadto sa usa ka bola ug patagon ang halos 5cm / 2in nga gibag-on. Ang paggamit sa usa ka mahait nga kutsilyo hinay nga mag-utak sa nawong sa minasa sa porma sa usa ka krus.
- Ibutang ang minasa sa usa ka greased, linuto sa kalaha nga sheet ug magaluto sa hudno alang sa 30-35 mins hangtud sa maayo nga nabanhaw ug usa ka kahayag nga brown nga kolor.
- Biyai ang pabugnaw.
Natagamtam ang baga nga mga hiwa nga adunay mantekilya Hingpit alang sa usa ka hapon nga tsa .
| Mga Giya sa Nutrisyon (matag pag-alagad) | |
|---|---|
| Mga kaloriya | 310 |
| Total Fat | 5 g |
| Tulas nga Tambok | 2 g |
| Unsaturated Fat | 1 g |
| Cholesterol | 9 mg |
| Sodium | 391 mg |
| Carbohydrates | 59 g |
| Pagkaon sa Fiber | 8 g |
| Protein | 13 g |