Mainit, makapahupay ug makalipay, kini nga tuna ug patatas nga bake sa patatas sayon kaayo nga himoon uban sa pinutos nga mga patatas ug canned tuna. Mahimo usab nimo ibaylo ang canned tuna alang sa salmon.
Unsa ang Imong Gikinahanglan
- 1 nga pakete (mga 5 ounces) nga gapas nga patatas
- 1 medium sibuyas (thinly sliced)
- 3 ka kutsara nga mantikilya
- 3 ka kutsara nga harina
- 1/2 ka asin nga asin
- 1/8 ka kutsara nga pepper
- 1 1/4 ka tasa nga gatas
- 2 lata (mga 7 ka onsa matag usa) tuna (gihumol ug gisipak)
- 1/2 nga cup mayonnaise
- 1/2 tasa Cheddar nga keso (grated)
- 1/2 teaspoon nga mainit nga sarsa nga sarsa
- 1 ka teaspoon nga giandam nga mustasa
- Opsyonal: dash ground paprika
Unsaon sa Paghimo Niini
- Pag-andam sa scalloped nga patatas alang sa pagluto, pagsunod sa mga direksyon sa pakete, pagdugang sa mga sibuyas. Pag-arrange sa 2-quart casserole ug pagluto sa temperatura nga gipakita sa pakete sulod sa 20 ngadto sa 25 minutos, o hangtud nga init ug patatas malumo lang.
- Sa usa ka saucepan sa ubos nga kainit, matunaw ang mantekilya. Pag-agay sa harina, asin, ug pepper. Sa hinay-hinay pagpalihok sa gatas. Magluto, magsagol kanunay, hangtud nga matig-a ug hapsay. Pil-a ang pinutol nga tuna.
- Ibubo ang sambog sa tuna sa ibabaw sa mga patatas. Pagsagol sa mayonnaise, keso, mainit nga sarsa, ug mustard; mikaylap sa layer sa tuna.
- Ibalik ang casserole sa oven. Magaluto, mahayag, sulod sa 10 ngadto sa 15 minutos, hangtud nga init ug bula. Kung gusto, isablig uban ang paprika sa dili pa mag-alagad.
Usab Sulayi:
| Mga Giya sa Nutrisyon (matag pag-alagad) | |
|---|---|
| Mga kaloriya | 489 |
| Total Fat | 33 g |
| Tulas nga Tambok | 12 g |
| Unsaturated Fat | 9 g |
| Cholesterol | 78 mg |
| Sodium | 671 mg |
| Carbohydrates | 21 g |
| Pagkaon sa Fiber | 2 g |
| Protein | 26 g |